دستیابی به ناخودآگاه از طریق آزمون‌ها برای بسیاری از ما ایده جذابی است. این مفهوم به معنای دستیابی به اطلاعات و یا تجربه‌های ناخودآگاه ماست که در زندگی روزمره به شکل آگاهانه‌ای به آنها دسترسی نداریم. 

برخی افراد برای دستیابی به ناخودآگاه خود از روش‌هایی مانند رواندرمانی، روانشناسی تحلیلی و ... استفاده می‌کنند، اما آیا می‌دانید که آزمون‌های روانشناختی نیز می‌توانند به شما در دستیابی به ناخودآگاه کمک کنند؟ در روانشناسی به این آزمون‌ها آزمون‌های برون‌فکن می‌گویند. با این آزمون‌ها آشنا هستید؟

در این مقاله به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.

درک ناخودآگاه

ناخودآگاه شامل تمامی تجربیات، احساسات و اطلاعاتی است که در ذهن شما ذخیره شده است اما به شکلی که در زندگی روزمره، شما آنها را مدام در ذهن نگه نمی‌دارید. ناخودآگاه شما باعث تصمیماتی می‌شود که در ظاهر به نظر می‌رسد به شکل آگاهانه‌ای اتخاذ می‌کنید، در حالی که اینگونه نیست! 

به عنوان مثال، شما ممکن است با دیدن یک فرد جدید در اولین نگاه به آن فرد اعتماد کنید و یا با دیدن یک محیط تاریک، حس اضطراب پیدا کنید. این احساسات و تصمیمات شما ناخودآگاه شکل می‌گیرند.

مزایای دسترسی به ناخودآگاه

دسترسی به ناخودآگاه می تواند به شما در زندگی روزمره کمک کند. با دستیابی به این اطلاعات، شما می‌توانید احساسات و تصمیمات خود را به شکل بهتری مدیریت کنید. به عنوان مثال، اگر شما درک کنید که بیشترین ترجیح شما در زندگی اجتماعی این است که با افراد خوش قول و پر انرژی باشید، می توانید به شکل بهتری در این زمینه عمل کنید و برای خودتان رضایت بیشتری بدست آورید.

همچنین، دسترسی به ناخودآگاه می تواند به شما کمک نماید که با مشکلات روانی مختلفی که با آنها مواجه هستید، مبارزه کنید. با دسترسی به اطلاعات ناخودآگاه، شما می توانید احساسات و رویاهایی را که تاکنون برای خودتان پنهان کرده بودید، شناسایی کنید و سپس درمانی مطابق با این مشکلات را انتخاب کنید.

مزایای دسترسی به ناخودآگاه

از دیگر مزایای دسترسی به ناخودآگاه این است که میتواند به شما کمک کند تا روابط خود را به شکل بهتری مدیریت کنید. با شناخت ترجیحات و احساسات خود و شناسایی نقاط ضعف و قوت خود، می‌توانید به شکل بهتری در روابط با دیگران عمل کنید و برای خودتان رضایت بیشتری به دست آورید.

همچنین، دسترسی به ناخودآگاه می تواند به شما در مسیر رسیدن به اهداف کمک کند. با شناخت ترجیحات خود و درک اینکه چه چیزهایی برای شما مهم هستند، می توانید به شکل بهتری برای رسیدن به اهدافتان تلاش کنید.

مهم‌ترین آزمون‌های روانشناختی برای دسترسی به ناخودآگاه

همانطور که گفتیم آزمونهای روانشناختی یعنی همان آزمون‌های برون‌فکن می‌توانند یکی از بهترین و مطمئن‌ترین ابزارهایی باشند که به شما در دستیابی به ناخودآگاه کمک می‌کنند. 

در ادامه مهم‌ترین این ابزارهای را ذکر می‌کنیم:

آزمون رورشاخ

آزمون رو​رشاخ

یکی از رایج‌ترین آزمون‌های روانشناسی که به دستیابی به ناخودآگاه کمک می کند، آزمون رورشاخ Rorschach است. در این آزمون، شما به عنوان شرکت کننده به یک سری از نقاشی‌های مبهم نگاه می‌کنید که به صورت یک لکه روی کاغذ قرار دارد. سپس از شما خواسته می‌شود که بگویید آن لکه چه چیزی را به یاد شما می‌اندازد. 

پاسخ‌های شما نشان می‌دهد که در ناخودآگاه شما چه احساسات و تصویری وجود دارد.

آزمون رورشاخ را از کجا تهیه کنیم؟

شما به عنوان متخصص و  رواندرمانگر می‌توانید آزمون رورشاخ را که توسط دکتر کامبیز کامکاری استاندارد شده است در لینک زیر خریداری کنید:

آزمون TAT

آزمون TAT (Thematic Apperception Test) یکی از روش‌های معتبر در دستیابی به ناخودآگاه افراد است. این آزمون شامل نمایش دادن تصاویر متنوعی به شخص مورد نظر است، سپس شخص باید داستانی مبتنی بر تصویر را بازگو کند. این آزمون به عنوان یکی از روش‌های تحلیل پروژکتیو نیز شناخته می‌شود.

استفاده از آزمون TAT برای دسترسی به ناخودآگاه مزایایی دارد، که در زیر به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

شناخت رویاها و انتظارات:

آزمون TAT می‌تواند به شما کمک کند تا رویاها، انتظارات و آرزوهای خود را بهتر درک کنید. زیرا داستانی که برای هر تصویر بازگو می‌کنید، نشان دهنده برخی از ترجیحات، تجربیات، خواسته‌ها و نیازهای شماست.

شناسایی نگرش‌ها و احساسات:

آزمون TAT می‌تواند به شما کمک کند تا نگرش‌ها و احساسات خود را بهتر درک کنید. با بررسی داستانی که بازگو می‌کنید، می‌توانید از نظر احساسی چگونه به جهان نگاه می‌کنید و چگونه به مسائل واکنش نشان می‌دهید.

شناخت الگوهای رفتاری:

آزمون TAT می‌تواند به شما کمک کند تا الگوهای رفتاری خود را بهتر درک کنید. زیرا داستانی که بازگو می‌کنید، نشان دهنده برخی از رفتارهای شماست و می‌تواند در شناسایی الگوهای رفتاری مثبت و منفی کمک کند.

شناخت قدرت‌های درونی:

آزمون TAT می‌تواند به شما کنکاشی بر آگاهی از قدرت‌های درونی فرد ارائه کند.

تقویت خودآگاهی:

آزمون TAT می‌تواند به شما کمک کند تا خودآگاهی خود را تقویت کنید. با شناسایی ترجیحات، احساسات و الگوهای رفتاری خود، می‌توانید بهتر درک کنید که شما در جامعه چگونه رفتار می‌کنید و چگونه به افراد دیگر واکنش نشان می‌دهید.

رشد شخصی با آزمون TAT

رشد شخصی:

آزمون TAT می‌تواند به شما کمک کند تا در مسیر رشد شخصی خود پیشرفت کنید. با شناخت قدرت‌های درونی، نگرش‌ها و الگوهای رفتاری خود، می‌توانید بهترین راه رشد را برای خود انتخاب کنید و به سوی روشن‌تر شدن خودآگاهی و توسعه شخصیتی پیش بروید.

در کل، استفاده از آزمون TAT برای دسترسی به ناخودآگاه، می‌تواند به شما در شناسایی ترجیحات، نگرش‌ها، الگوهای رفتاری و قدرت‌های درونی کمک کند.

با شناخت بهتر خود و بهبود خودآگاهی، می‌توانید بهترین راه رشد را برای خود انتخاب کنید و به سوی رشد شخصی و توسعه پیش بروید.

آزمون TAT را از کجا تهیه کنیم؟

شما به عنوان متخصص و رواندرمانگر می‌توانید آزمون TAT را در لینک زیر خریداری کنید:


آزمون‌های برون‌فکن را چگونه یاد بگیریم؟

ما در سایتیما برای این نیاز شما هم برنامه داریم.

شما می‌توانید دوره‌ی آفلاین آموزش آزمون‌های برون‌فکن با تدریس دکتر کامبیز کامکاری را در لینک زیر تهیه کنید  و شیوه‌ی اجرای آزمون رورشاخ و دیگر آزمونهای برون‌فکن مثل TAT، CAT را فرا بگیرید: