دکتر جان کارلایل ریون (28 ژوئن 1902 - 10 آگوست 1970) یک روانشناس انگلیسی بود که به خاطر نبوغش در روان سنجی شهرت داشت. 

او بنیان گذار نسخه اول ماتریس های پیشرونده ریون در سال 1938 بود و به احترام او، موسسه پیرسون و تیم تحقیقاتی ریون 2 Raven’s2 ، نسخه دوم ماتریس های پیشرونده بالینی ریون  را به نام آن استاد بزرگ در سال 2018 منتشر کردند. 

ماتریس های پیشرونده ریون 2 Raven’s2 - نسخه بالینی، توانایی عمومی شناختی در حوزه غیرکلامی را مورد سنجش قرار می دهد.  

به طور خاص ، ریون صفتی را تعریف می کند که ماتریس های پیشرونده به عنوان توانایی سازنده اندازه گیری می کند، که یکی از مولفه های اصلی هوش عمومی یا g است که توسط اسپیرمن بیان شده است. توانایی سازنده، یعنی یافتن روابط و همبستگی‌ها در اطلاعات و اشکالی که به  نظر می‌رسد ربطی به هم ندارند. این نوع توانایی شناختی، ما را ملزم به مقایسه، کسر، بازنمایی ذهنی و استفاده از اصول استدلالی و منطقی می‌کند.

Raven's 2 به عنوان یک بازنگری تلفیقی در مجموعه ماتریس های پیشرونده (Raven) ، از جمله ماتریس پیشرونده رنگی Raven (CPM ؛ ریون ، 1947) ، ماتریس پیشرونده استاندارد Raven (SPM ؛ ریون ، 1938) و ماتریس پیشرفته Raven (APM ؛ ریون ، 1962) ماتریس های پیشرونده ریون بیش از 70 سال در حوزه های آموزش، بالینی، شغلی و همچنین در تحقیقات دانشگاهی به عنوان یک ابزار سنجش غیر کلامی توانایی شناختی به طور گسترده ای استفاده شده است. 

ماتریس های پیشرونده ریون 2- نسخه بالینی ترکیبی از سه نسخه ماتریس های پیشرونده رنگی، ماتریس های پیشرونده استاندارد و ماتریس پیشرفته با هنجار و ساختاری جدید، می باشد.

 هرآنچه باید در مورد نسخه سوم پرسشنامه شخصیتی چندوجهی مینه سوتا (MMPI-3) بدانید


ریون 2 شامل اشکال هندسی جامعی است که با هر سطح تحصیلات قابل تشخیص است. این آزمون فقط به حداقل دستورالعمل کلامی و بدون پاسخ گفتاری یا کتبی احتیاج دارد. این ویژگی ها، تأثیر مهارت های زبانی و زمینه های فرهنگی را در عملکرد آزمون به حداقل می رسانند. Raven’s 2 برای ارزیابی طیف گسترده ای از توانایی های شناختی در افرادی که تسلط کافی به زبان ندارند ، دارای معلولیت های ارتباطی هستند و یا از جمعیت های متنوع فرهنگی هستند مناسب است. 

این نسخه برای سنین 4 الی 90 سال و 11 ماه مناسب است و می تواند با استفاده از قالب سنتی کاغذ یا قالب دیجیتال اجرا، نمره گذاری  و تفسیر شود. سنجش دیجیتال این آزمون باعث می شود تا برای هر آزمودنی سوالاتی منحصر بفرد و غیر تکراری را مورد سنجش قرار دهد.

اجرا، نمره گذاری و تفسیر، آموزش، استانداردسازی و تولید این مقیاس به صورت انحصاری با مجوز از کلینیک سنجش پیرسون، توسط گروه تخصصی سای تیما صورت می گیرد.

در این فیلم آموزشی کوتاه، با نحوۀ اجرای آزمون ریون 2 آشنا شوید.

ویژگی های Raven’s 2

 • ترکیبی از سه نسخه ماتریس های پیشرونده رنگی، ماتریس های پیشرونده استاندارد و ماتریس پیشرفته با هنجار و ساختاری جدید، می باشد.
 • طراحی بیش از هزاران ماتریس در نسخه دیجیتال در جهت حفظ و محرمانه ماندن سوالات.
 • هر آزمودنی سوالات منحصر به فرد و خاص خود را به صورت تصادفی دریافت می کند و نمی تواند سوالات را به اشتراک بگذارد.
 • سنجش گستره سنی 4 الی 90 سال 11 ماه 
 • افزایش امنیت آزمون
 • وجود فرم های موازی در نسخه کاغذی
 • روایی ظاهری مطلوب و کاربرپسند
 • ویژگی های روانسنجی مطلوب
 • اجرا در کمتر از 45 دقیقه

انواع فرم های ریون 2 (Raven’s 2)

فرم بلند دیجیتال ریون 2 (Raven’s 2)

فرم بلند دیجیتال، شامل 36 مورد برای سنین 4 الی 8 سال 11 ماه و 80 سال الی 90 سال 11 ماه و 48 مورد برای سنین 9 الی 79 سال 11 ماه  است. محدودیت های زمانی برای سنین 4 الی 8 سال و 11 ماه ، 30 دقیقه و برای سنین 9 الی 90 سال 11 ماه، 45 دقیقه است. 

به هر آزمودنی مجموعه منحصر به فردی از ماتریس ها داده می شود که به طور تصادفی از بانک مورد نظر انتخاب می شود. 

آزمودنی ها نمی توانند از هر موردی بگذرند یا موارد قبلی را مرور کنند. قاعده توقف در فرم بلند دیجیتال اینگونه است که اگر آزمودنی شش پاسخ نادرست پشت سر هم ارائه دهد، برنامه نرم افزار به طور خودکار ارزیابی را خاتمه می دهد. 

فرم کوتاه دیجیتال ریون 2 (Raven’s 2)

فرم کوتاه دیجیتال شامل 24 سوال، برای سنین مختلف است. هر آزمودنی یک مجموعه منحصر به فرد از موارد را که به طور تصادفی از بانک مورد انتخاب شده اند، را در مدت زمانی 20 دقیقه تکمیل می کند. 

آزمودنی نمی تواند هیچ موردی را مرور کند یا به موارد قبلی برگردد. قاعده توقف در فرم کوتاه دیجیتال اینگونه است که اگر آزمودنی شش پاسخ نادرست پشت سر هم ارائه دهد، برنامه نرم افزار به طور خودکار ارزیابی را خاتمه می دهد.

فرم کاغذی ریون 2 (Raven’s 2)

فرم کاغذی در مجموع 60 مورد آزمون ثابت با پنج مجموعه 12 سوالی دارد. مجموعه آیتم های A ، B و C برای کودکان خردسال 4 الی 8 سال و 11ماه و بزرگسالان 80 الی 90 سال 11 ماه  قابل استفاده است. مجموعه آیتم های B ، C ، D و E برای کودکان و بزرگسالان در سنین 9  الی 79 سال و  11 ماه اجرا می شود. 

محدودیت های زمانی برای سنین 4 الی 8 سال و 11ماه ، 30 دقیقه و برای سنین 9 الی 90 سال 11 ماه دقیقه 45 دقیقه است. فرم کاغذ قاعده توقف نداشته است و آزمودنی ها تمام 36 یا 48 مورد را کامل می کنند و نباید موارد را بدون پاسخ یا دوباره مرور کنند.

5 منبع اطلاعات ماتریس های پیشرونده ریون 2 - نسخه بالینی:

 1. نمره خام کل:
  تعداد کل پاسخ های صحیح آزمودنی 
 2. نمره توانایی: 
  نمرات توانایی ، عملکرد آزمون هر فرد را در یک مقیاس بازه ای مشترک و برابر ، بدون در نظر گرفتن فرم های آزمون یا تفاوت مجموعه موارد قرار می دهد. نمرات توانایی به طور مستقیم با یکدیگر قابل مقایسه هستند.
 3. نمره استاندارد: 
  نمرات استاندارد چگونگی مقایسه عملکرد آزمودنی (نمره توانایی) با عملکرد هم سن و سالهای خود را در یک نمونه هنجار نماینده توصیف می کند. نمره استاندارد 100 نشان دهنده عملکرد متوسط یک گروه سنی مشخص است. امتیازات 85 و 115 به ترتیب یک انحراف استاندارد (SD) پایین و بالاتر از میانگین است. 
 4. معادل نمره Z در منحنی استاندارد : 
  نمره استاندارد توانایی شناختی هر آزمودنی را تبدیل به نمره Z در منحنی استاندارد کرده و جایگاه توانایی شناختی آزمودنی را بر روی منحنی نمایش می دهد. 
 5. معادل سن ذهنی:
  معادل های سنی برای توصیف توانایی شناختی عمومی یک آزمودنی در مقایسه با میانگین یا افراد هنجاری مفید هستند.

از ماتریس های پیش رونده ریون 2 | Raven’s 2 در کجا می توانیم استفاده کنید:

 1. ارزیابی اختلال نقص توجه- بیش فعالی(ADHD)
 2. ارزیابی اختلال طیف اوتیسم(ASD)
 3. ارزیابی اختلال تحول ذهنی یا کم توان ذهنی(ID)
 4. ارزیابی اختلال ویژه یادگیری
 5. ارزیابی تیزهوش و با استعداد


اجرا، نمره گذاری، تفسیر، آموزش و تولید نسخه دوم ماتریس های پیش‌رونده با مجوز رسمی از کلینیک سنجش پیرسون، توسط تیم تخصصی روانشناسی سای‌تیما صورت می گیرد.